Hozzászólás: Gáspár András írói fóruma #3

A fenti diskurzus ismételten meggyőzött arról a racionálisan régóta vallott, ám emocionális alapon olykor meg-megingó álláspontomról, miszerint úgy hiányzik nekem a M*-irodalomban való tevőleges (vagyis írói) részvétel, mint púp a hátamra. Ezúton kérek bocsánatot mindenkitől, akinek csalódást okozok ennek a kinyilvánításával.

Vigasz írta:
Gáspár András írta:

@Morrola: az eddig megjelent M* szabálykönyvek közös sajátsága, hogy (a D20 lehetséges kivéltelével) az utolsó darabig elfogytak előbb-utóbb. A vásárlóközönség tehát létezik; hogy mennyire friss/új, ehhez mérten majdhogynem lényegtelen.

Még a D20 is elfogyott. Ráadásul dupla mennyiségben készült, az utolsóhoz képest.  smile
Az előbbiek meg....

No, ez akkor jó hír. Én legalább is látszatát nem láttam annak, hogy lenne. Bár külföldről egy kicsit nehezebb megítélni. Viszont azért az olvasók és játékosok mentoszos frissessége szerintem azért annyiban fontos, hogy utánpótlás legyen. Kicsit nehéz pen&paper rpg-zni manapság, ha megteheti a tizenéves otthon netkapcsolattal (és azon belül is elsősorban nem az emberi kapcsolat és kommunikáció a lényeges számára, hanem a teljesítmény). Legalább is elsőre.

áthelyezve.

Utoljára Morrola szerkesztette (2015.07.16. 18:43:46)

rpg akkor jegelve van?
konfliktusok, felreertesek, anyagiasult vilagnezet, lelkesedes/motivacio teljes hianya?

veszterv?

"Lehet, hogy ez a világ egy másik bolygó pokla" Aldous Huxley

Az előzőkhöz képest off-topic on-topic megjegyzés Andrásnak:

Thomas the Tank Engine-t néztünk a fiammal (napi elfoglaltság, fanatizmus van), és a végén feljött egy felirat:

Rendező: Greg TIERNAN.

Valaminek lebukás-szaga van...  big_smile Átvizsgálom legközelebb a teljes stáblistát John Arkhonok, Tiffany Hegdokok, Kaspar Karnelianok és hasonlók után  cool

Utoljára Narada szerkesztette (2015.07.16. 10:01:33)

Prying open my third eye

OFF

Narada írta:

A Thomas the Tank Engine-t néztünk a fiammal (napi elfoglaltság, fanatizmus van),

Az kemény drog  wink  Pláne ha a trackmaster vagy a take-along cuccokra is rászokik a csemete.

Mondjuk Greg Tiernan csak a 2000 évek második felétől, vagy mikortól rendezte /OFF

Utoljára KLM szerkesztette (2015.07.16. 10:42:44)

@KLM:
big_smile
Egyelőre még reméljük, hogy kinövi, mire az igazi szülői rókacsapdákba belenő (mágneses, zenélő-táncoló, épp hogy kávét nem főző rettenetek mérföldes polcnyi választékai egyenesen Kahre és Tarin legmélyebb bugyraiból).
Régebben mindenféle metál-cuccok ugrottak be a belső magnóba random, amik egész nap jártak a fejemben. Ma már a gyerkőc dúdolásával aláfestett "They're two, they're four, they're six, they're eight..." soundtrackek pörögnek kitörölhetetlenül.
De tervezem a The Useful Crew halálgitár-együttes megalapítását az ilyen nóták belezősmetál feldolgozására.  cool

/OFFOFFOFF

Utoljára Narada szerkesztette (2015.07.16. 11:11:30)

Prying open my third eye

Narada írta:

..Thomas the Tank Engine-t néztünk a fiammal ...Rendező: Greg TIERNAN...Valaminek lebukás-szaga van...

"Lehet volt már róla szó régebben, de a Die Hard 5 miatt megint eszembe jutott:
András, Gorduin keresztneve, a Tier-Nan ugye egyfajta tisztelgés a Predátor és a Die Hard atyja, John McTiernan 80-as évekbeli munkássága előtt?"

Válasz: http://www.ynev.hu/forum/viewtopic.php?pid=21766#p21766

Gáspár András írta:

@Morrola: valóban érdekes, hogy úgy érzed, ennek az én fórumomon a helye. Ajánlom figyelmedbe az "Ynev világa" topikot.

Tény, én kérek elnézést: át lehet pakolni, ha egyáltalán érdemes?

Viszont mellé egy kérdés: ha jól néztem, ez még mindig aktuális Gorvik-kép, esetleg bővült tovább. Az viszont érdekelne, hogy a dzsadok dzsihádját hogy, milyen léptékben és milyen gyakran képzeljem el a gorvikiakkal szemben?

+1 kérdés a fentihez: sose volt dzsad - shadoni összefogás, hogy két oldalról szorongassák meg a szattyángatyás, sátánnal cimboráló bitangokat?

Prying open my third eye

@Morrola: nem tudom, melyik szövegverzióra mutat a link, a későbbiekkel való kritikai összevetésére pedig végképp nem vállalkoznék. Általánosságban annyit, hogy az alapvetések keveset változtak a kezdetek óta, a kapcsolódó anyagok (a G2 függeléke a legfrissebb) olyan dolgokra koncenrálnak amikről korábban nem esett szó, vagy korábbi motívumokat helyeznek új megvilágításba.

@Narada: nem volt. Az egységes dzsad külpolitikai irányvonal hiányát leszámítva azért nem, mert a konfliktus intenzitása rég nem indokolja: a határövezetben komolyabb összecsapásokra az Amanovik-dinasztia elmúlása óta nem került sor. A gorviki felsőbbrendűség a napi gyakorlatban ideológiai tartalom nélküli szalonrasszizmus; két társaság viszonyának aktuális állapotát Csaba Tamás Pókmajor című elbeszélése illusztrálja az MH 1. kötetében.

Most olvasva a Toroni vért, Gorduintól várt egy gyermeket egy Toroni nő. Megszületett? Ha igen, találkozik Gorduinnal? Korban hogyan néznek majd ki egymás mellett. Gorduin ugye megitta a boszorkányok italát a csepp és tengerben.

+ A Garmacor befejezés mellett néha bővül egy egy fejezettel a keleti szél is, vagy egyelőre félre van rakva?

Köszönöm  a választ!

Dreid2 írta:

Most olvasva a Toroni vért, Gorduintól várt egy gyermeket egy Toroni nő. Megszületett? Ha igen, találkozik Gorduinnal? Korban hogyan néznek majd ki egymás mellett. Gorduin ugye megitta a boszorkányok italát a csepp és tengerben.

+ A Garmacor befejezés mellett néha bővül egy egy fejezettel a keleti szél is, vagy egyelőre félre van rakva?

Köszönöm  a választ!

Gorduin kyr-származék fia nemcsak hogy megszületett, és felnőtt Toronban, de átutazott rokonlátogatóba Calowynre, hogy aztán egy flottával térjen vissza Ynevre! Véget vet a XV. zászlóháborúnak, lenyomja a Halva Született toroni császárt, hogy végül Északfölde Protectora legyen, aki Új-Kyriaként egyesíti Toront és csatlósait az erv hercegségekkel és az Északi Szövetség többi országával! wink

Utoljára Hamlet szerkesztette (2015.07.26. 07:53:58)

Hamlet írta:

Gorduin kyr-származék fia nemcsak hogy megszületett, és felnőtt Toronban, de átutazott rokonlátogatóba Calowynre, hogy aztán egy flottával térjen vissza Ynevre! Véget vet a XV. zászlóháborúnak, lenyomja a Halva Született toroni császárt, hogy végül Északfölde Protectora legyen, aki Új-Kyriaként egyesíti Toront és csatlósait az erv hercegségekkel és az Északi Szövetség többi országával! wink

Hát ez érdekesen hangzik.

@Hamlet: a lényegre nagyjából emlékeztél, de tudjuk, hogy az ördög a részletekben rejlik.
Szóval a Dailad-fiú nem magától megy, hanem küldik, a 15. zászlóháborúnak nem ő vet véget, és a Halva születettel sem ő, hanem Eren vörös hadura, Eligor végez egy emberöltővel korábban, Calmon Dul mezején.
Toron nem egyesül volt csatlósaival és ellenségeivel, hanem ugyananahhoz a kyr oltalom alatt formálódó erőcentrumhoz csatlakozik, mint Riegar, Kahyr, Erevín és Ilanor. Utóbbi hivatalos neve Anteris konkord - Új-Kyriaként az a késő-hetedkori köznyelv emlegeti, ami a Shadon-Gorvik perszonálunióból (vö. közös uralkodó) Új-Godont csinált. smile

@Dreid2: Hamlet verziója egy hosszabb kivonaton (Geoframia) alapul, ami valamivel árnyaltabb (bár korántsem teljes) képet ad a VP aranykorából származó elgondolásról. Az irodalmi feldolgozás élvezeti értékére nézve egyik sem indikatív: a hosszúprózára fokozottan áll az a dolog az ördöggel meg a részletekkel.

Fontos: Gorduin sosem találkozik szemtől szembe a fiával, de a küldetése lényegével tisztában van, és a maga módján üzen is neki mindazzal, amit Dorian melletti ál-sírjában hátrahagy. Hogy Anteris protektora a vér szerinti apja (Gorduin), a nevelőapja (Dÿnat-on Dailad) vagy a mentora (Jakirte Jak Cyr) fia-e, a ciklus utolsó mondatából fog/nem fog kiderülni... ha eljutok valaha odáig.

Gáspár András írta:

@Hamlet: a lényegre nagyjából emlékeztél, de tudjuk, hogy az ördög a részletekben rejlik.
Szóval a Dailad-fiú nem magától megy, hanem küldik, a 15. zászlóháborúnak nem ő vet véget, és a Halva születettel sem ő, hanem Eren vörös hadura, Eligor végez egy emberöltővel korábban, Calmon Dul mezején.
Toron nem egyesül volt csatlósaival és ellenségeivel, hanem ugyananahhoz a kyr oltalom alatt formálódó erőcentrumhoz csatlakozik, mint Riegar, Kahyr, Erevín és Ilanor. Utóbbi hivatalos neve Anteris konkord - Új-Kyriaként az a késő-hetedkori köznyelv emlegeti, ami a Shadon-Gorvik perszonálunióból (vö. közös uralkodó) Új-Godont csinált. smile

@Dreid2: Hamlet verziója egy hosszabb kivonaton (Geoframia) alapul, ami valamivel árnyaltabb (bár korántsem teljes) képet ad a VP aranykorából származó elgondolásról. Az irodalmi feldolgozás élvezeti értékére nézve egyik sem indikatív: a hosszúprózára fokozottan áll az a dolog az ördöggel meg a részletekkel.

Fontos: Gorduin sosem találkozik szemtől szembe a fiával, de a küldetése lényegével tisztában van, és a maga módján üzen is neki mindazzal, amit Dorian melletti ál-sírjában hátrahagy. Hogy Anteris protektora a vér szerinti apja (Gorduin), a nevelőapja (Dÿnat-on Dailad) vagy a mentora (Jakirte Jak Cyr) fia-e, a ciklus utolsó mondatából fog/nem fog kiderülni... ha eljutok valaha odáig.

Köszönöm a kiegészítést. Néha kerül pár sor a keleti szélbe is, vagy akár vázlat, vagy ötlet szinten, vagy teljesen a Garmacorra koncentrálsz?

@Dreid2: tavasz óta a KSZ2 a fő csapásirány.

Salve!

Bár jártam már errefelé, nem vagyok benne biztos hogy a kérdések amiket fel kivánok tenni ide valóak. Mégis úgy gondoltam, hosszas kertelés helyett a levesbe csapok inkább és olyasvalakihez fordulok, aki tényleg tiszta vizet tud önteni a pohárba.

Tizenkét éves korom óta (2000) MAGUS-ozom ilyen-olyan formában, miután az általánosban egy kedves ismerősöm megdobott a Nagy Zölddel. Természetesen ott nem állt meg az érdeklődés és azóta számtalan regényt, novellát, kiegészitő anyagot volt szerencsém olvasni, valamint végigzongorázni a különféle törvénykönyvek históriáját is. Igazából a d20 iteráció maradt ki egyedül a sorból.

Jelenleg külföldön élek és sajnos idekint kizárólag internetes kapcsolatokon keresztül van lehetőségem a témával foglalkozni. Web-médiafejlesztőként tanulok és valamilyen úton-módon szeretném a kellemeset a hasznossal összekötni, mégpedig leginkább egy phpbb alapú, nonprofit közösségi fórum létrehozásával, ahol MAGUS FRPG-t lehet játszani (narrativ szerepjáték az ismert rendszerek felhasználása nélkül).

A kérdéseim a jogokkal/védjegyekkel kapcsolatosak leginkább. Előre is elnézést kérek a kellemetlen téma miatt, hiszen tudom, hogy a MAGUS története ilyen téren nem volt viszontagságoktól mentes az elmúlt 20 évben. Emellett úgy gondolom, ostobaság lenne zavaros vizben halászni, tekintve hogy jó ideje külföldön élek és a védjegyek adás-vételét illetően régesrég elvesztettem a fonalat.

A kérdéseim a következőek:

1. A régi pentagrammás MAGUS logót lehetőség szerint fel szeretném használni az oldal logójában. Úgy érzem, "régisulis" MAGUS-rajongóként ez illene a legjobban a konceptbe. Ennek fényében meg szeretném kérdezni, hogy kitől kérhetek engedélyt a használatára.

2. Annak idején tagja voltam egy másik szerepjátékos fórumnak, és emlékeim szerint az adminok kaptak egy elég zord hangvételű levelet ami a törvénykönyvekből való idézést illette, jogsértés cimen. Ugyan én nem szándékozom a létező rendszerekre épiteni az oldal motorját, meg szeretném kérdezni, hogy amennyiben az oldalon idézeteket kivánok használni bizonyos művekből, akkor ezek milyen terjedelemmel rendelkezhetnek, valamint (természetesen a forrás megadása mellett) szükség van-e esetleg irásbeli engedély kérésére?

3. Egy esetleges jogi nyilatkozatban milyen passzusokat kell feltüntetnem a DV-t illetően?

Előre is köszönöm a segitséget, és remélem nem zavar, hogy helyenként kicsit töröm a magyartot!  smile

Secutor

Gáspár András írta:

@Dreid2: tavasz óta a KSZ2 a fő csapásirány.

óóó... Köszönöm a választ!

@András: Ez azt jelenti, hogy hamarosan napvilágot lát a Garmacor 3?  smile

„Nem moccan a medve. Nem moccan a vadkan. Lesték egymást: mi lesz? …Kavargott a hó, gomolyogtak a testek. Sárga meg veres cseppekben fröccsent szerteszét s olvadozott a havon a testek párája, a nyár, a vér…”

@Secutor: salutem,
és semmi gond - az említett kellemetlenségek zöme simán kiküszöbölhető lett volna egy-egy olyan levéllel, mint a tiéd. Köszönöm, hogy időt szántál rá, és igyekszem érdemben válaszolni.

Logo: a szó- és ábrás védjegyekkel a DV rendelkezik, de engedélyt kérni tudtommal csak az üzleti felhasználásukhoz kell. Tehát használhatja őket bárki bármire, amíg az eredményből sem közvetlenül, sem közvetve nem származik anyagi haszna.
A pentagramma nem része az ábrás védjegynek. Az ilyen szimbólumok alapból a public domainbe tartoznak - abból, hogy a Lajtán túl nem a M*, hanem a sátánizmus ugrik be róla, a Max féle verzió pedig tolkieni rúnákat használ, extrém esetben lehetnek gondjaid, de biztosan nem velem/velünk. smile

Szövegek: az irodalmi művekből vett idézetek nem engedélykötelesek és szabadon használhatók. Normális kiadók számára ez evidens - a leveletek vélhetően egy Tuan nevű képződménytől jött, ami nem volt se ez, se az... és tényezőnek se tényező már jó ideje.
A saját oldaladra (vagy bármilyen nonprofit oldalra) bármit feltehetsz a korábban megjelent kiadványok teljes szövegén kívül - ez vonatkozik az olyan, licencadói szemszögből problámás tartalmakra is, mint a szürkecsuklyás Ynev térkép, ami kereskedelmi forgalomban jogsértő volt, ingyenes online változatban már csak nem ajánlott.  Állítólag vannak olyan helyek is a neten, ahol teljes szövegek találhatók. Mi nem hiszünk a létezésükben, de ha lennének, manus manum lavat alapon állnánk hozzájuk.

Opciók: ha saját hatáskörödben nem tudod/akarod eldönteni valamiről, hogy elmegy-e idézetnek/elég nonprofit-e, stb. szólj és átbeszéljük. Tartalmi kérdésekben is állok rendelkezésedre, akár itt, akár privátban. Az új M* logo, a hivatalos térkép és a licencia-szöveg használatának lehetőségeiről/felétételeiről Villányi Pállal tudsz egyeztetni: sales@deltavision.hu 

@Draconarius: nem. 2:8-as sztori-függelék aránynál rájöttem, hogy az előbbin még nem ültem eleget.
A faktum nem tegnap óta ízlik jobban a fikciónál - mostanra nyilvánvaló, hogy az előbbit csinálni is szívesebben csinálom. Az utóbbi előállításának képessége köszöni megvan, ez az életszakasz még csak a használat örömének ver oda... de annak istenesen.

Köszönöm szépen a gyors, kimeritő és legfőképp biztató tartalmú választ!

A Tuan-t illető kommentet olvasva bevallom, fel kellett kuncognom. Ha mostanság történt volna, azt hihetné az ember, hogy a Games Workshoppal van dolga (értsd: cease and desist körbecsapás/perrel fenyegetőzés) big_smile.

A térképpel kapcsolatosan muris hogy már éppen fel akartam ajánlani egy új, nagy felbontású, poszteres nyomtatásra alkalmas elkészitését, aztán ma reggel megtaláltam a topic legelején belinkelt szépséget. Kifejezetten igényes munka, pedig csak a hibrid verziót láttam eleddig.

Néhány észrevételem lenne, amennyiben a fejlesztés nem zárult még le:

Az ynevi heraldika vélhetően más szabályokat követ mint a középkori (és későbbi) európai, valószinűleg országonként különbözik efelett és különféle népeknek ilyen-olyan exkluziv motivumai vannak (pl. thall'iks). A fémre szin, szinre fém alapelv viszont egy-két cimernek nagyon jót tenne.

EDIT: Jobban meglesve úgy fest, hogy a szinpaletta és a gradient effekt torzit sokat, igy könnyen lehet hogy az észrevételem hibás. Ez esetben izléskérdés a dolog. Én mindenesetre lapos cimereket használnék, max. apró domborulat-effekttel és teltebb szineket, nagyobb kontrasztot javasolnék a szinek között. Pl. Abaszisz cimerének designje kvázi egyezik az ismert variánssal, de esetében a heraldikai ezüst (fehér) jobban nézne ki, mint a szürkés ezüst.

Igazából kifejezetten érdekel, hogy mi az egyes cimerek mögötti gondolat, szimbolika, és miképpen történt a szinválasztás...vagy éppen létezik-e összefoglaló értekezés a cimerekről.

@Secutor: igazság szerint a VP is fölfújta magát nem egyszer, hogy valós méreténél nagyobbnak tűnjön. Hogy a '90-es években ez volt a norma, csak magyarázat, nem mentség. A mentség az, hogy egy teljes évtizeden át működött a dolog - talá mert dráma helyett komédiának fogtuk fel, és volt hozzá valós méretünk.  lol

Térkép: a közreműködés minden formája jól jön. Ha van elképzelésed/szabad kapacitásod stb, írj magánt, plz - megoldandó problémából rengeteg van, megoldóból ez idő szerint (a konzultánsokat is beleszámolva) csak négy, olyan pedig, aki tényleg ért hozzá, egy sem.

Heraldika: az évtized elején kezdődött, tavaly eljutott egyfajta nyugvópontig, de messze mincs lezárva. A jegyzett ynevi kultúrkörök mindegyikének saját címertana van, ezek egymástól és a földitől is eléggé külömböznek. Néhol az elgondolás és a szöveg formálta a képet, másutt igazodott, itt-ott hozzátört a szűk keresztmetszethez. A munkát egy fórumos ismerős, Mirage kezdte színtiszta vektorgrafikával, és ő rakta össze az első tablókat is. Mostanság vektor-raszter hibridek készülnek, egy műkedvelő (ez volnék én) pluginekkel folytatott bűnös viszonyának gyümölcsei.

Fém: az ynevi heraldikák a földinél sokkal többet ismernek és használnak. A temérdek lehetséges "fémre fém" kombináció némelyike bizonyítottan életképes. Ezeket kár lenne tiltani csak azért, mert a földi ezüst nem köszön össze a földi arannyal, vagy mert még nem tudtam megoldani, hogy a lunír meg az abbit úgy különbözzenek egymástól, hogy közben passzolnak is.
Az abasziszi címerek "szürke ezüstje" főszabályként az utóbbi szeretne lenni - a királycímer fémsötét vágatainak éji vas a heraldikai neve. Eredetileg fémvilágosak (és nagyon görögök) voltak... aztán dragondark talált egy régi Rúna-cikket, amiben feketén-fehéren írva vagyon, hogy az Otlokir-ház címere kék-fekete. smile

Hogy a színérzékemmel gond van, az tény - ez a legfontosabb dolog, amim nincs ehhez a munkához. A tablók körülbelül felét gondolom prezentálhatónak, a többi csak a nulla költségvetéshez és az egyedi assetek hiányához képest jó... de az összes kellett ahhoz, hogy a két évtizede kóválygó ynevi kultúrkörök a helyükre kerüljenek végre. Nem mondom, hogy címerügyben ennél nincs feljebb, de az én képességeim határai valahol itt húzódnak. Vannak dolgok, aminek nekifutni se mertem, vagy simán lepattantam róluk... szóval itt is lenne még bőven tennivaló.
Ha dobsz egy mailt, szívesen elküldöm az összefoglalót, az aktuális szériák tipikus képviselői pedg így néznek ki. A grunge rétegek miatt nem nyilvánvaó, de a változások eredője az álalad javaolt irányba mutat.

http://kepfeltoltes.hu/thumb/150728/Abaszisz_Lampryssa_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

http://kepfeltoltes.hu/thumb/150728/Gorvik_Rokmund_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

http://kepfeltoltes.hu/thumb/150728/Yllinor_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

@András: Kitartást a munkához! Erősítsen meg az a tudat, hogy mind a két kötet egyaránt nagyon várt mű.  smile

„Nem moccan a medve. Nem moccan a vadkan. Lesték egymást: mi lesz? …Kavargott a hó, gomolyogtak a testek. Sárga meg veres cseppekben fröccsent szerteszét s olvadozott a havon a testek párája, a nyár, a vér…”

Üdv!

Draconarius írta:

@András: Kitartást a munkához! Erősítsen meg az a tudat, hogy mind a két kötet egyaránt nagyon várt mű.  smile

Öööö... némiképp ellenvéleményen vagyok. Őszintén szólva én sokkal jobban örülnék bármilyen, a friss szerelem lendületétől hajtott godoni szövegnek (regény, novella, történelem), mint akármelyik fönt említett regénynek, ha azok küzdelem és izzadság árán születnek. Tudom, félbehagyott sorozatok, adósságok, kötelességek, de szerintem ha egy rutinos író jól szórakozik alkotás közben, akkor a közönsége is örülni fog. Talán ez lenne a cél.