Hozzászólás: Ynev világa

Még visszatérnék egy picinyt a korábban említett árnyjárókra. Idézet a Bestiből.

„Idővel utódaik születtek, de azok is apáik átkát hordozták: sem meghalni, sem az Elátkozott Vidéket elhagyni nem voltak képesek. Ha harcban halálos sebet kaptak, testük elpusztult ugyan, ám lelkük tovább kóborolt, ismeretlen helyeken, furcsa dimenziókban.”

Ez az Avida Dolorhoz valamilyen formában (ti. AD sámánja által megátkozott) kapcsolható léleknek az ismeretlen dimenziókban való kóborlása nem egyedi jelenség. Ha jól tudom Hram lelke (kinek orkként lelke O. átkát nyögte) is mikor a testét a halotti máglyára akarták tenni ilyen vagy ehhez hasonló ismeretlen helyeken kóborolt, ahol különféle szellemlényekkel csatázott és győzött. Nekem úgy tűnik, hogy akit valamilyen formában AD/O átka súlyt, annak a lelke mind ezekbe a furcsa dimenziókba kerül. Kérdés, hogy ez automatikusan maga után vonja e azt, hogy az alany élőholttá válik? Vajon miféle régiók lehetnek ezek? Van e, ill. lehet e valamiféle kapcsolat ezek között és a Halál Tartományai között?

Utoljára Draconarius szerkesztette (2015.05.12. 08:44:03)

„Nem moccan a medve. Nem moccan a vadkan. Lesték egymást: mi lesz? …Kavargott a hó, gomolyogtak a testek. Sárga meg veres cseppekben fröccsent szerteszét s olvadozott a havon a testek párája, a nyár, a vér…”

Szerintem ennyi infó alapján kissé erőltetett általánosítani. tongue
Épp ennyi esély van rá, Hram totál egyedi eset, az árnyjárók szívhatnak szimplán a vidék kisugárzása miatt. wink

@Nekeresdi: Ez az általam „erőltetett általánosítás” abból fakad, hogy megpróbálok mindent összefüggéseiben, komplexitásában nézni, ezért az egymástól különálló dolgokat is hajlamos vagyok bizonyos hasonlóságok és kapcsolódási pontok alapján összerendezni egységes egésszé (minden mindennel összefügg alapon). Mindig megpróbálok valamiféle általam vélt vagy valós rendezőelv mentén gondolkodni, ami bizony sok esetben predesztinálja azt, hogy nem jól látom, nincs igazam, koppanok. Most is két egymástól lényegileg különböző, két évtizedes forrást próbáltam összevetni egy egységes elv alapján, aminek valószínűségére igen kevés az esély. Mégis megpróbáltam, mert a fejemben ketyegő CPU ezt diktálja. Aztán az is lehet, hogy beletrafáltam, meg az is hogy nem. Nem tehetek róla én így működöm.
smile
De igazad van, hagyjuk is Hramot a hegyek mélyén. Maradjunk az árnyjáróknál. Adott a kérdés. Hova kerül a lelkük a fizikai testük pusztulása (ti. a haláluk) után?

„Nem moccan a medve. Nem moccan a vadkan. Lesték egymást: mi lesz? …Kavargott a hó, gomolyogtak a testek. Sárga meg veres cseppekben fröccsent szerteszét s olvadozott a havon a testek párája, a nyár, a vér…”

Draconarius írta:

Nekem úgy tűnik, hogy akit valamilyen formában AD/O átka súlyt, annak a lelke mind ezekbe a furcsa dimenziókba kerül. Kérdés, hogy ez automatikusan maga után vonja e azt, hogy az alany élőholttá válik? Vajon miféle régiók lehetnek ezek?

Draconarius;
volt régebben Andrásnak egy idevágónak tűnő hozzászólása itt: http://www.ynev.hu/forum/viewtopic.php?pid=43882#p43882
"... a spirituális utazások állomásai nem konkrét fizikai helyszínek. Az egyes kultúrák hagyományai más-más szavakkal írják le ugyanazt a metafizikai folyamatot: az örökkévaló energiaminták (ti. lelkek) megtérését az örök körforgásba (ti. a szférák tisztán holisztikus anyagába)."
Előfordulhat, hogy itt is efféléről van szó.

"... A mohos szobor alapján a Bűvdudás nyakigláb alak lehetett különös szemekkel. ..."

@Draconarius: az esetek többségében (bár nem mindig - lásd a HH idevágó részét) AD/O félsíkján reked meg, ahogy az orkoké. Az Arctalan sámán a helyhez kötésükkel lényegében arra kárhoztatta az árnyjárók őseit, hogy osztozzanak fajtája sorsában.

Zárójelben: ez esetleg egy Elátkozott Vidéken a két mágikus torzulás / átok miatt létrejött "faj"létezése óta dúló árnyjáró - mutáns ork konfliktust is sejtethet akár, ti. az árnyjárók "egyszer még kiverik a mocsok vastagbőrűekből" az átok visszavonását, azok meg persze nem kedvelik a túlzott emberkedést...  roll

Utoljára Narada szerkesztette (2015.05.12. 10:42:33)

Prying open my third eye

Köszönöm András! Napokkal korábban volt itt a topikban egy meglehetősen spekulatív jellegű agyalás, aminek a vezérgondolata az volt, hogy születhet egy ember nőnek egy árnyjárótól (most mellékes, hogy hogyan) életképes utóda és az embernek, vagy árnyjárónak minősül e. A merőben spekulatív módon és meghatározó M* brandhez tartozó szerző megnyilatkozása nélkül lezajlott, spontánnak is mondható ötletelés vége az volt, hogy nagyon szerencsés esetben akár igen és akkor is inkább emberre fog hajazni az utód. Viszont ez az általad elmondottak fényében akár még valahogy kibúvó is lehet az Arctalan sámán átka alól, amit nem biztos, hogy AD/O annyira díjazna. Mindez annak a fényében az érdekes, hogy az (esetlegesen) embernek minősülő élet és cselekvőképes utód lelke, egyik nemzőjének átka ellenére nem az ork lelkek útját követi, hanem az emberekét. Vajon megáll ez így vagy téves az egész?

Utoljára Draconarius szerkesztette (2015.05.12. 10:54:33)

@Draconarius: ha ez valamelyik sigranomói egyetem lenne, én pedig a rualanológiai tanszék előadója, a válasz valahogy így hangzana:

"...az ilyen kommuniónak éppúgy nincs szervi akadálya, mint a kyr-ember viszonylatban, evolúciós értelemben pedig magától értetődőbb annál: az ötszázéves háborúnak abban a szakaszában, amikor az árnyjárók ősei Rualan rabjaivá lettek, a birodalmi haderő zömét már nem tisztavérű kyrek, hanem kyr színkomplexiójú emberek alkották. A légió túlélőinek egymással és különféle nációjú menekültekkel való keveredése napjainkra olyan populációt eredményezett, mely - egyedeinek megjelenése és sajátos képességei dacára - emberinek tekinthető.
Mivel az árnyjárók minden kétséget kizáróan termékenyek, egy hasonlóan termékeny külvilágival létesített intim kapcsolat nagyobb eséllyel vezet gyermekáldáshoz a kyr-ember és az elf-ember kommuniónál, az ember-ember nászét azonban nem éri el.
Annak, hogy a gyakorlatban oly ritkán esik meg, számos oka van - az átoktól és hordozóitól való félelem csak a legnyilvánvalóbb közülük. De elég precedenst ismerünk ahhoz, hogy átlássuk az alapvető összefüggéseket, melyekkel az itt jelenlévőknek sem árt tisztában lenniük.
Ha az árnyjáró a kihordó fél, és nincs szándékában vagy módjában elhagyni a vadont, a gyermek embernek születik, az anyatejjel szívja magába az Elátkozott vidék mérgeit és rontását, mely a változás korának végére kívül-belül árnyjáróvá teszi. Anyja életmódjával együtt nagy valószínűséggel átkát is megörökli, mivel semminemű isteni oltalomban nem részesül. Ha a kihordó fél ember, és megejtését követően - lehetőleg mielőbb - valamely fekekezet vagy szakrális centrum oltalmáért folyamodik, a gyermeknek jó esélye van életét emberként leélni, és halhatatlan lelke üdvéért sem kell különösebben aggódnia."

Minderre nem szántam volna ekkora terjedelmet, ha nem gondolnám, hogy egy ilyen figura nem csak a potenciális játéktechnikai bónuszai miatt érdekes, hanem önmagában is.

@GA és Draconarius:

Arról nem is szólva hány kísérletet végeznének el rajta "más tanszékek" ....  wink

Hálásan köszönöm András!  smile Számomra önmagában érdekes a figura.

András és a téma iránt érdeklődők;
eszerint az utód várható élettartama is a neveltetési közegének megfelelően alakul? Vagy esetleg abban lehetnek "visszhangok"?

"... A mohos szobor alapján a Bűvdudás nyakigláb alak lehetett különös szemekkel. ..."

@bűvdudás: ehhez az árnyjárók tényleges élettartamán kívül azt is tudnunk kellene, mekkora szerepük van az alakulásában Rualan környezeti tényezőinek, a mérgektől a föld csontján át az időviharokig. Én csak azt tudom biztosan, hogy a kyr származékoknál a hosszú élettartam eleve nem garantált, egy olyan kevert populációnál pedig, amilyen az árnyjáróké, számolni se nagyon érdemes vele.

Hmmm... Mi lehet az emberek vérében, hogy elnyom minden mást? big_smile

@Nekeresdi: Ez az egyik spec képességük.  smile Előbb-utóbb az emberé lesz az uralkodó gén Yneven, mindenféle od és magasmágiás hókuszpókusz nélkül.  big_smile  big_smile

Az árnyjárók élettartamához, találtam a Bestiben egy érdekeset.
„…Nem árthattak nekik a betegségek, a mérgek, a kor. Fiatalok maradtak, s életük csak erőszakos halállal érhetett véget….A második fordulópont egy Árnyjáró életében a 250. életév. Ekkor a törzs bölcsei közé fogadják,…”

Némi hatásszünet után:
A dzsadok (pláne dzsennek) mennyire hajósnép?

Vannak-e jellegzetesen dzsad építésű hajók, ha igen, hol építik őket, hol fordulnak elő?

Elvileg Al Abadanának komoly tengerpartja van a Ravanói Öbölre, illetve a Gályák tengerét is valószínűsítem...

KLM;
ha más szóba került, én a folyami hajózást se hagynám figyelmen kívül - akár egyárbocos-evezősoros sajkákkal, vagy primitívebb tutajcsónakokkal (guffa, kelleh).

Partmenti hajózásban jalibut-, illetve dau-típusú vitorlásokat is el tudok képzelni, ha támaszkodhatunk a földi előképekre.

El Qusarma vizein pedig ami egzotikumot (pávacsónak!) el tudunk képzelni. Gondolom.

(Amúgy szerintetek El Q mihez hasonlítható? Nekem kicsit rejtőző India-képzetem van arról a helyről mindig, ahogy felrémlik...)

Prying open my third eye

@Draconarius: ezek érteleszerűen csak a fajtatiszta árnyjárókra vonatkoznak, a hibridekre nem.

@KLM: a hajók lajstromában a dzsenn utódnépeket jelenleg ezek képviselik:

Dzsebut
Frigát méretű, lantvitorlái miatt összetéveszthetetlen megjelenésű dzsenín-dzsad konstrukció. Hagyományos („férfi”) alaptípusa teherszállító Baida (teve) és kísérő Ugla (kopó) változatban készül az abadanai El-Zaszrában. Az erioni Kis-Ibara műhelyei egy kisebb és  könnyebb „női” változatot gyártanak Hūren (vércse) néven, a Godorai-öböl vizein járőröző hercegi haditengerészet és a kalmárdinasztiák saját flotillái számára.

Dzsilál
Gallion méretű, teljes vitorlázatú  peremvizi hajótípus; korai változatai már az éjidőkben is áruszállítókként ingáztak a Shibara-delta, a ravanúli szigettenger és a namendai partvidék között.
A P. sz. 3690-ben amund kézre került abadanai műhelyekben rabszolgamunkások tízezrei dolgoztak éjt nappallá téve a csapatszállító és csapásmérő változatokon – hogy mennyi készült belőlük, mielőtt a Bolygó Gortigasi, Evrem Par Bardas felégette a deltavidéki sólyákat és megtörte a manifesztáció tengeri hatalmát, felbecsülni is nehéz. Tény viszont, hogy zömük shadoni vizeken veszett el a Királyválság (Sinextritos) idején, és az általuk célba juttatott csapatok ideje is kitelt, mikor a hitében megrendült, éhező lakosság helyett Nyugatvég protektorával és Gordoza hercegével kerültek szembe.

@Narada: szeritem stimmel, az előképe is az lehetett.

Van ennek a hajós dokumentumnak publikus és friss változata?

Nekem a huszadik évfordulós karácsonyi változat van meg - igaz, abban már benne van.

A Godorai és a Ravanói Öböl mellett a Gályák tengerén is "van belőlük bőven", jól sejtem?

@KLM: küldök egy frissebbet.
A dzsebut zaszrai verziói és a régi (nem hadicélú) dzsilálok Mugaffe révén a Gályák tengerén is ott lehetnek.

Postafordultával válaszolok is, addig is köszönöm.

@András: köszönöm, pókösztönöm elégedetten veregeti meg a saját vállát.

De van bármi, ami ezt - ha érintőlegesen is - be is mutatja? Bármely irodalmi mű, világleírás, stb.? Vagy szándékos ez a "semmi sem biztos, csak sejtetés"-hangulat a titokzatos El Qusarmáról?
Eddig én sem mertem vele gondolatban foglalkozni.

És még egy dolog: ha igazi dzsungelvilágról van szó (és máris turbános szolga-gyíklényeket látok magam előtt tehéncsordákat legeltetni, indo-dzsenn uraik bélyegével a homlokukon... smile ), a Manifesztációs Háború főcsapásában ők benne lehettek egyáltalán?

Amund nem szeretni naaaagyon magas páratartalom, száhib... Amund összeesni tócsaként, száhib...

Utoljára Narada szerkesztette (2015.05.15. 11:48:15)

Prying open my third eye

@Narada: erről volt már egy kör évekkel ezelőtt, mikor a MH kötetek aktuálissá tették - remélhetőleg a válaszom is konzisztens lesz az akkoriakkal. smile
Hogy kétségtelen vízérzékenységük (aufpasszen - nem vízben oldódás!) miatt vagy más okból, nem tudni, de az amundok elkerülték El Quasarmát. Miután Ordantól vereséget szenvedtek, nem is indítottak több támadást északnyugati irányba, a Shibara forrásvidékét tehát közvetlenül sosem érte el a háború.
Nem tudok olyan irodalmi műről, ami ott játszódik. Hogy miféle nép lakja, arról az ynevi emberfajokat bemutató dolgozat alábbi két bekezdése segíthet fogalmat alkotni:

KVASZÍRI
A dzsad nagyrassz dzseríja ágához tartozó nemzetség, mely a hajnalkorban érkezett a Világgerinc déli lejtőjének erdőövezetébe, ahol a vándornépek legendái szerint a felhők születnek. Az égig érő cölöpökön álló eleven sátrak és parttalanul áradó vizek látványával, mint mondják, azóta sem tud betelni: mindmáig a Shibara forrásvidékének Qusarma (Felhőország) néven ismert régiójában él. Ibara-szerte emlegetett – és erősen eltúlzott – gazdagságát nem az égiek kegyének, hanem kemény munkájának köszönheti: a fa, melyet a folyón leúsztat, Délvidék-szerte keresett építő- és burkolóanyag.
(...)
A kvaszírik maguknak való emberek. Kis közösségekben élnek, kis csoportokban dolgoznak, kedvteléseik pedig nagyon különösek: a favágók, akiknek tanyáján Igrain Reval a P. sz. 2449. esztendő telét töltötte, nemhogy hozzá, egymáshoz sem igen szóltak, legkedvesebb időtöltésük pedig az volt, hogy a szűntelen esőzés hangjait utánoztak.

Úgy emlékszem, hogy mintha a Summi írna arról, hogy Al Abadanán és Abu Baldeken kívül El Quasarmában él(nek) tisztavérű (értsd dzsenn ómágiát használó) dzsenn család(ok).