Hozzászólás: Gáspár András írói fóruma #2

@Sötét Ezredes: a Gorduin ciklus utólagos előzményei - a Jutalomjáték, a Toroni vér és a Csepp és tenger - nagyon fontos mozzanatai a karakter fejlődésének. Odáig mennék, hogy a HH és az ÉL élvezetéhez nem szükségesek, a Karneváléhoz igen. Nyilván nem részletezik mindazt, amit az utóbbi belógat és/vagy eleve tudottnak feltételez, de tisztázzák az alapvetéseket. Emellett olyan támpontokat adnak a figura értelmezéséhez, amikkel az első két regény (hogy előnyére vagy hátrányára, ne firtassuk) adós maradt. 

Teljesen igazad van egyébként, a láttatás mellett főleg a sejtetésben vagyok jó. A fejben felépített struktúrákat sajnos még ma sem tudom kellő hatékonysággal elővezetni: azt a bizonyos hiányérzetet, amit említesz, az elmúlt húsz évben csak tompítanom sikerült, kiküszöbölnöm nem.
A jó hír az, hogy továbbra is dolgozom rajta. smile

Annyi mindenbe bele akartam okoskodni, amit írtatok, hogy leszabályoztam és nem tudok okoskodni:D
Egyébként a lehető legjobb lépés, hogy előtesztelik a játékot, mert ez fog valós infót adni, hogy jó nyomon haladnak-e, vagy sem.
És akkor majd kiderül, hogy valósat írtál-e Aistilos.
Egyébként nem kritizáltam a marketing fontosságát mert ez a legfontosabb, irányadó ma a világon.De amit tanítottak róla nekem és amit látok magamtól, abból azt szűrtem le, hogy egy paraszt hajszál választja el a kristálygömbből való jóslástól, legalább is a piac elemzés részét.
Egyébként Andrástól kérdezném (persze gondolom, hogy nem csak rajtad múlik)DE promózhatnátok kicsit agresszívebben is a M*-t.
Pár napja volt itt szó pl. számítógépes játékokról.Beajánlhatnátok a számítógépes magazinokba, vagy az internetes oldalakra, mert ebben viszont biztos vagyok, hogy van átfedés a két csapat között méghozzá nem is kicsi.
Nem tudom mennyibe fájna de lehet, hogy megérné.

Utoljára Raywanhur szerkesztette (2012.05.25. 15:40:56)

Pelikán elvtárs,a nemzetközi helyzet egyre fokozódik!

Sziasztok!

A XIV. Zászlósháborúval kapcsolatban lenne kérdésem. A problémám az az, hogy a Toron kieg. kronológiájában 3692-re datálják a Sagrahasi csatát, holott ugyanitt a Zászlóháborúkról szóló írás szerint a Lorn folyó melletti ütközet - mely az ÉL szerint megelőzte a Sagrahasit - 94-ben volt... Valószínűnek tartom, hogy ha elfogadjuk, hogy kezdetben Toron gyors sikereket ért el akkor a Sagrahasi ütközet inkább 94-ben volt, de erről inkább az illetékeseket kérdezném smile

Üdv mindenkinek!

Globius írta:

Sziasztok!

A XIV. Zászlósháborúval kapcsolatban lenne kérdésem. A problémám az az, hogy a Toron kieg. kronológiájában 3692-re datálják a Sagrahasi csatát, holott ugyanitt a Zászlóháborúkról szóló írás szerint a Lorn folyó melletti ütközet - mely az ÉL szerint megelőzte a Sagrahasit - 94-ben volt... Valószínűnek tartom, hogy ha elfogadjuk, hogy kezdetben Toron gyors sikereket ért el akkor a Sagrahasi ütközet inkább 94-ben volt, de erről inkább az illetékeseket kérdezném smile

Üdv mindenkinek!

Ha rosszul gondolom, akkor elnézést, de szerintem kevered az Alidax városa előtti csatát, amely a Lorn folyónál zajlott, valamint azt a csatát, amelynek során a rowoni zászló elvész.

Alidaxi-i csata (Lorn#1): Az alidax-i csata mellékvágánya, hogy kihozzák Salina-t a városból, bár a későbbiek tükrében, lehet, hogy annyira nem is mellékes.  smile 
Sagrahas: Lerohanja Toron a Dwyll úniót és elérkezik a Sagrahas-i ütközet, amelyben győzelmet aratnak a szövetség csapatai, de ezzel csak időt nyernek, életet nem.
Lorn-i csata (Lorn#2): Végül a fordulópont a Lorn melletti újabb csata lesz 3694-ben, amelynek során a rowoni zászló elvész.

Utoljára DL szerkesztette (2012.05.29. 10:16:42)

Ezek szerint a Lorn#2 megegyezik Vinalival. smile Így már mindenképpen érthetőbb, és az ÉL is a háború nyitányaként jelöli meg Sagrahast, de felmerül még néhány kérdés: Az ÉL Vinalit 95-re datálja, illetve a Toron említett írása a Zászlóháborúkról a 94-es Lorn-i csata utánra helyezi a háború menetét megfordító Davalon falai alatt lezajló ütközetet.

@DL: Bocs, de nagyon nem mindegy, hogy Alidax vagy Alidar. Salinát az Északi Szövetség államaitól nyugatra lévő városállamból, Alidarból hozták ki, és onnan kellett Karnelianig eljuttatni.
Alidax a mindenkori boszorkánykirálynő (Fekete Hadúr) székhelye, és a Quironeia délkeleti részén található.

"Amdiss eudo sinawarthen." Áldozat lészen diadalmunk.

"If you steal from one person, that's plagiarism… If you steal from a lot of people, that's research."  George R.R. Martin

@Globius: a toroni villámháború végét jelentő, Davalon felmentésével végződő sagrahasi csatát - az ÉL fináléjában ez szerepel - '92-ben vívták. A zavar valószínűleg abból adódik, hogy a háború másik két ismert ütközete, az Alidar-tavi és a Vinali melletti is kapcsolódik a Lorn folyóhoz: az előbbire a nyugati ág alidari kiömlőjénél, az utóbbira a keleti ág ötödkori gázlójánál került sor '92-ben, illetve '94-ben.
A kritikus helyek a kánon térképen valahogy így néznek ki:

http://kepfeltoltes.hu/thumb/120529/y_slope_sm_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

@lightningrider: pontos, köszönöm.

lightningrider írta:

@DL: Bocs, de nagyon nem mindegy, hogy Alidax vagy Alidar. Salinát az Északi Szövetség államaitól nyugatra lévő városállamból, Alidarból hozták ki, és onnan kellett Karnelianig eljuttatni.
Alidax a mindenkori boszorkánykirálynő (Fekete Hadúr) székhelye, és a Quironeia délkeleti részén található.

Korrekt. Ilyen az, amikor valaki rohan.  smile

Szerk.: Alidax-ról viszont az jutott az eszembe, hogy pár hete kereste a topic Talavra-t. Mindenki találgatott, viszont azt elfelejtettük, hogy az "Alidax gyöngyei"-ben szereplő térképen megtalálható.

Utoljára DL szerkesztette (2012.05.29. 11:31:21)

Gáspár András írta:

@Globius: a toroni villámháború végét jelentő, Davalon felmentésével végződő sagrahasi csatát - az ÉL fináléjában ez szerepel - '92-ben vívták. ....

... és hogy a kép teljes legyen a XIV: ZH-val kapcsolatban:

" A sagrahasi ütközet – ezt egyetlen valamirevaló történetíró sem mulasztja el megjegyezni – nyitánya volt csupán a Hetedkor utolsó, sorrendben tizennegyedik Északi Háborújának, melyben félszáz állam szülöttei küzdöttek s véreztek a Hatalom lobogói alatt."

Üdv' A hiba ott van, hogy az Észak lángjai korai I és II. kiadásaiban a Vinali csata dátumaként P.sz. 3695 van meg adva. A fekete dalnokban közölt változatban (III. kiadás) és azt követő negyedik kiadásban már P.sz 3694 szerepel. A Toron már az utóbbihoz igazodhatott. (Az ötödik kiadás nincs meg, ezért feltételes mód)

Utoljára dragondark szerkesztette (2012.05.29. 11:41:14)

Globius írta:

Ezek szerint a Lorn#2 megegyezik Vinalival. smile Így már mindenképpen érthetőbb, és az ÉL is a háború nyitányaként jelöli meg Sagrahast, de felmerül még néhány kérdés: Az ÉL Vinalit 95-re datálja, illetve a Toron említett írása a Zászlóháborúkról a 94-es Lorn-i csata utánra helyezi a háború menetét megfordító Davalon falai alatt lezajló ütközetet.

A "Toron"-ban hol látod, hogy a Lorn-i ütközet utánra teszi Sagrahas-t?

467old.:

3692. "....A sagrahasi ütközettel megkezdődik a XIV. zászlóháború...."

3694. "...A vörös hadurak a vinali csatában megakasztják a birodalmi előretörést...."

A 3694-95-ös vinali csatával kapcsolatban dragondark kolléga rátapintott a lényegre.

@DL: ugyanez a térkép keveri az Iridant az Idinallal. A forrásértéke akkor is nulla, ha a jogszerűtlenségétől nagyvonalúan eltekintünk.

@dragondark: az ötödik kiadásban is '94. Szerintem akkor lett az, mikor a pyarroni naptárt kitaláltuk.

Gáspár András írta:

@DL: ugyanez a térkép keveri az Iridant az Idinallal. A forrásértéke akkor is nulla, ha a jogszerűtlenségétől nagyvonalúan eltekintünk...

Ja, hogy jogszerűtlen? Sorry, ha tudtam volna, nem reklámozom.

Gáspár András írta:

@dragondark: az ötödik kiadásban is '94. Szerintem akkor lett az, mikor a pyarroni naptárt kitaláltuk.

Több napig tartott és pont az éveknek az fordulóján. Megoldjuk.  wink

Köszönöm a válaszokat smile
Kicsit elkavarodtam az évszámok között, de ez így már rendben van.

Ezek szerint a kronológia valahogy így fest:
-    3692, Adron kvartjában – Lorn folyó melletti csata (Keilor vs. Karnelian) (él)
-    3692, Arel kvartjában – Sagrahasi csata (él)
-    3693 - A negyedik és ötödik birodalmi légió ostromolni kezdi az ereni hágókat (toron)
-    3694, Krad kvartjában  – Vinali ütközet (él)

Szóval, ha jól értelmezem Toron bár a Sagrahasi csatát elveszíti, Davalon kivételével az egész Uniót elfoglalja, és 93-ig egészen Erenig nyomul, ahonnan csak 94-re szorítják ki.

@DL: A "Toron" 161. oldalán így hangzik a kritikus szöveg ami megzavart: "A gyors hadisikerek után azonban a Szövetség magára talált, s a Lorn folyó mentén lezajlott ütközetet követően (3694) a kezdeményezés végképp az északiak kezébe ment át. A következő  három esztendőben a hadiszerencse végleg elpártolt a császári seregektől, Davalon falai alatt megfordították a háború menetét, és 3697 végére a Kettős Hold országainak egyesített csapatai már mélyen toroni földön harcoltak."

@DL: Bocs, kicsit nyers lett a kiigazítás így utólag olvasva. Van pár ilyen könnyen keverhető név. smile

@András: Én azt hámoztam ki a Toronból (mert így konkrétan nem szerepel sehol), hogy a toroni sereg két fő felvonulási útvonala a Vinali felé lévő, Erenbe vezető nyugati, és a Davalon alá tartó keleti. Voltak olyan zászlóháborúk, amikor csak az egyik utat használták, de volt amikor mindkettőt. Tiadlan felé valami okból (gondolom mert őket az orkok lekötik, illetve az ellenfél főereje nem ott van) nem mennek. A 15. zászlóháborúban ezt a stratégiát érdemes lesz az orkok kiesése miatt átértékelni. Jól látom, vagy vannak olyan tényezők, amikkel nem számoltam?

"If you steal from one person, that's plagiarism… If you steal from a lot of people, that's research."  George R.R. Martin

lightningrider írta:

@DL: Bocs, kicsit nyers lett a kiigazítás így utólag olvasva. Van pár ilyen könnyen keverhető név. smile...

Nekem is furcsa volt, ráadásul azzal csak tetézted, hogy elmagyaráztad a kanálban a mélyedést.  smile
Pedig pontosan tudom, mi és hol van, egyszerűen félreírtam a rohanásban. Mindegy, korrekt, hogy így utólag visszatértél rá.

@Globius: Vinali Arel kvartjában volt, a többi stimmel.
A Toron 161. oldalán megjelent szöveg viszont több sebből vérzik: aki írta, vagy nem ismerte, vagy szántszándékkal figyelmen kívül hagyta az idevágó forrásokat. Vinali neve nincs meg neki, Alidar-tavi helyett Lorn mentit emleget, Davalont rossz helyre teszi az eseményláncolatban, 3697-re pedig harci cselekményeket vízionál toroni földre, noha a XIV. zászlóháború '96 utolsó napján (az ilar lovasság Sabbúlnál eléri a tengert) befejeződött. Az ÉL csak az áttörés tényét említi, a Megkövült napvilág című múlt századi WMC novella nevén is nevezi a Cantal Corrnál (Cantal könyök, vö. kanyarulat) vívott ütközezet. Explicite kimondja azt is, hogy azt követően a Szövetség erői már nem ütköztek számottevő ellenállásba.

@lightningrider: jól látod.

Nekem is lenne pár kérdésem a 14. zh-ról:

- A negyedik és ötödik birodalmi légiót, akik az ereni hágókat ostromolták 93-tól, kb. mikorra sikerült visszafordítani? Kellett hozzá erősítés az erv hercegségeknek, Dorannak és Tarinnak?

- Amikor Rosanna elindult a tiadlani harcosokkal Sagrahas felé, akkor már voltak toroni csapatok Tiadlanban?

- A vinali ütközet után merre indultak a vörös hadurak? Elindultak a Piderák felé, vagy toroni földön csak az ilanoriak csatáztak?

Egy kicsit kibővítettem a kronológiát smile :

-3690, Dreina tercének második havában - kísérlet Ral da Ranga meggyilkolására, lobogójának elrablására (Kardok a Ködben, Acél és Oroszlán)
-3690-3691 - Eligor herceget egy ismeretlen síkra száműzik; Erigow hercegét meggyilkolják, lobogóját elrabolják (Észak Lángjai)(Nincs pontos időpont meghatározva)
-3691, Adron Kvartjában - Tiadlan uralkodóját meggyilkolják, lobogóját elrabolják (ÉL, AO)("öt esztendeje a Tűz havában")
-3691 - A tarini lobogót ediomadi aquirok elrabolják (karr-khazad kapui)(nincs pontosabb dátum megadva)
-3691-3692 - Calyd Karnelian megszerzi a kilencedik vörös lobogót; Ceithir mezején zajlott ütközet (ÉL)(nincs pontosabb időpont meghatározva)
-3692 - Egyszerre több fronton megindul a toroni offenzíva, a két főcsapás iránya a Dassi-alföld keleten, illetve a Vinali-síkság felé nyugaton (ezt a fórumon elhangzottakból szűrtem le)
-3692, Adron kvartjában - Alidar-tavi ütközet; Alidax úrnőjének halála Alidarban (ÉL)
-3692, Arel kvartjában - Sagrahasi csata (ÉL)
-3693 - Davalon kivételével Toron az egész Dwyll Uniót elfoglalja, csapatai (a negyedik és ötödik birodalmi légió) az ereni hágókat ostromolják (Toron, fórum)
-3694 - Ediomadból a harmadik vörös lobogó visszaszerzése (az időpont csupán feltételezés)
-3694, Arel kvartjában - Vinali ütközet (ÉL)
-3695, tavaszán - A Szövetség áttörése Drassyn környékén - A Cantal völgyében zajló ütközet (Megkövült Napvilág)
-3695, őszén - Gro-Ugon gyepűjén zajló küzdelem (ÉL)(feltételezésem szerint ennek Tiadlan felszabadulása szempontjából van jelentősége)
-3695, Arel kvartjában - Ilanori lovasság a Sigram partján; a fősereg nyugaton a Narvila-félsziget felé vonul (MN)
-3696 - Rosanna Három hónapos hadjárata - Tiadlan felszabadítása; nyugaton a harcok még a Pidera gerincén folynak, de már nincs komolyabb ellenállás (ÉL,Toron)
-3696, Arel kvartjának utolsó napján - Khar Nan Duriff thán végleges győzelmet arat (ÉL)
-3697 - a békeszerződést Davalonban írják alá (Toron)

Azt kérdezném, hogy ez így mennyire nyújt valóságos képet a háború menetéről? Illetve ki mivel egészítené ki?
Üdvözlettel:
Globius

u.i.: András, még a múlt héten küldtem neked levelet privátban, nem tudom megkaptad-e?

@Vysotsky: a hágóostrom nem az én koncepcióm, de mert az ÉL nagyon kevés részlettel szolgál a '92 és '94 között történtekről, elfogadom a Toron verzióját Davalon megkerüléséről és az Eren elleni támadásról. A légiók veszeségei "embervadászország" hegyi terepén irtózatosak lehettek - a shuluri hadvezetés titkon nyilván fellélegzett, mikor Tarin hadbalépése '94 elején meghátrálásra késztette a fekete hadurakat. Vinali közvetlen előzménye, az e fórumon nyugati offenzívának nevezett toroni szárnytámadás eszerint nem az első, hanem a második kísérlet volt, és arra irányult, hogy a hágók helyett a Daibol erdein át, Eren és Erigow közé hatolva találja meg a Szövetség szívébe vezető utat.

Tiadlant orkok és keleti barbárok rohanták le, az eredeti elképzelés szerint számottevő toroni haderő sem Sagrahas előtt, sem az után nem tartózkodott ott. (Különleges alakulatok, zsoldosok, boszorkánymesterek, stb. ettől még lehettek.)

A Vinalinál győztes szövetségi sereg az Unió nyugati határán két seregtestre vált szét. A kisebbik - sirenar expedíciós haderejével és vörös lobogójával megerősítve - Sinassir felszabadítására indult, a nagyobbik a Pidera lankáin át át nyomult tovább Toron felé, és - a Függetlenek Ligájához tartozó hercegkapitányok tevékeny közreműködésével - év végére birtokba vette a partvidék egy részét és Talawun városát. Az ekkor szerzett területekből jött létre utóbb - Napfolyosó néven - az Unió tengeri kijárata.

@Globius: ez így nagyjából össze is állt; a kiegészítéseimet lásd fentebb.
Fontos: a Vinali-alföld viszont - az szcs térkép hasonló rögtönzéseivel együtt - felejtős. Vinali egy folyami átkelőhely neve, nem egy síkságé, és nem is az Unió területén, hanem az ún. északnyugati vadon peremén (szcs: Kermir-puszták) található.

Levelet a profilodban szereplő címről biztosan nem kaptam. Küldd újra, plz - a freemail és az invitel között rendszeresek az ilyen problémák.

Ez így szép kerek lesz smile
Még azt kérdezném, hogy Drassyn vagy Cantal Corr merre található?

@András: levél ment

@DL: Én kész vagyok a hibáim elismerésére. smile Írásban nem megy át a mögöttes tartalom, a formára meg nem figyeltem.

@András: Köszönöm szépen. Ezek a bejegyzések a XIV. zászlóháborúról lassan egész szép kronológiai és hadmozdulati összefoglalóvá érnek. Van rá esély, hogy térképpel és részletes leírással ez a zászlóháború szerepel majd a leendő alapkönyvben, vagy hibajavításként készül a Toronhoz? (Utóbbiban minden erénye dacára van pár kevésbé jelentős hiba, egyúttal azokat is orvosolni lehetne.)

Lehet, hogy kicsit off: tud valaki valamilyen leírást adni Alidarról (készült egyáltalán ilyesmi)? A régi sumiban asszem van róla pár mondat, de abban ha jól emlékszem, akkor talán még az államforma sem szerepel. Mintha az ÉL-ban is lett volna róla vmi, de ebben sem vagyok biztos. Előre is köszi!

Üdv!

Gáspár András írta:

[...]A kisebbik - sirenar expedíciós haderejével és vörös lobogójával megerősítve - Sinassir felszabadítására indult, [...]

@Gáspár András: Ebben az esetben ki hordozta az elfek zászlaját?

@András: Azt írod, hogy Tarin hadba lépése '94 elején történik. A lobogójukat ekkorra már visszaszerezték?