Hozzászólás: Gáspár András írói fóruma #2

@dragondark, Raywanhur: a fiktív ynevi karakter nevét a kiadó tulajdonosa választotta egy olyan szituációban, mikor az én közreműködésem még, más illetékeseké pedig már nem volt garantálható. A sorozatszerkesztő tényleges feladatain máig többen osztozunk.

@zoltanarpad: a találat az találat, és az indokok is teljesen jók hozzá. smile A kicsinyítés pont a lényeget öli meg sajnos, így talán jobban látszik az Uscha motívum:
http://kepfeltoltes.hu/thumb/130103/NA_Sirenar_sm_www.kepfeltoltes.hu_.png
A profilképet meg lecserélem egy olyanra, ami ekkorában is egyértelmű.

Így nagyban tényleg jól mutat.
A fájlnévből látom, hogy ez Sirenar. Elfendelnek is hasonló címere lesz?

@zoltanarpad: a hetedkor végi Elfendel államisága sokkal nagyobb kérdőjel Sirenarénál - az előbbinek szerintem nincs hivatalos szimbóluma. A régi tyssoni címer az Uscha helyett a Fergeteget használta vezérmotívumként; van is róla elképzelésem, de a megvalósítás egyelőre meghaladja a ps képességeimet, így a jubileumi kiadványban nem nagyon lesz szerepe. smile

Gáspár András írta:

...Ami szintén biztos, mert reprint: ...WMC novellagyűjtemény...

Üdv' ennek a tartalmáról lehet már többet tudni? A "Bárd és a démonok" valamint a "Halk szókkal sötét húrokon" c. novellák miatt kérdezem. Az Igrain Revalra adott választ is köszönöm.

Üdv mindenkinek! smile Boldog új évet kívánok!

@ Dragondark:  a "Halk szókkal.." és a "Bárd és a démonok" nagy kedvenceim. 

Egyébként a "Halk szókkal.."kapcsán vannak regények vagy novellák a hatodkor történéseiről?  Erionos kötetek némelyik novellája mintha akkor játszódna. Leginkább az Éjidőkről szeretnék megtudni többet. Nem akarok megint abba a hibába esni mi kánon mi nem, ezért kérdem.

@dragondark: a Chapman elbeszélések terjedelme az utóbbi öt év termésével együtt (a Csepp és tengerhez ízesült Gorduin novellák, a Jutalomjáték és a Toroni vér nélkül) meghaladja az egymillió karaktert. Ez nagy valószínűséggel két kötetet is kitesz. Én nyilván azt szeretném, ha minden írás bekerülne, de nem csak rajtam múlik a dolog... a Bárd és a démonok mellett pedig már legutóbb is csak szubjektív érvek szóltak. Meglátjuk. smile

@Al-Wanes: hatodkori mű egész kevés van. Ez az időszelet eleinte teljesen kidolgozatlan (Két hold), utóbb elcseszett (Anyrok alkonya) volt; csak 2005 körül kezdtem újra foglalkozni vele, az utóbbi években pedig Boomennel és Raonnal közösen gyógyítgatjuk. A "kánon" az, amit a Halk szókkal... illetve a Sötétség szíve tartalmaz, minden más erős forráskritikával kezelendő.

Az Anyrok alkonya mennyiben nem megfelelő ?  Eddig csupán azt olvastam, hogy a folytatás a Lobogók hajnala nem illeszkedik  a hivatalos elképzelésekhez.

András köszönöm a válaszod! Csatlakoznék én is az előttem szólóhoz, csak azért, mert én is így emlékszem a dolgok állására.

Üdv' Ami az "elcseszést" illeti, érdemes elolvasni: http://heideldan.freeblog.hu/archives/2 … /#11878313

@Syncordius, Al-Wanes: nekem a kettő eléggé egybefolyik, bár tervezés szintjén csak a Lobogókhoz volt közöm, az Anyrokat pedig intenzíven nem szerettem volna. Boomen S éjre vált a nap című kisregényéhez Ryek-Dawa ügyben nekem semmilyen kiegészítés nem kívánkozott, Doran alapításának már akkor is létező koncepciójába legalább ekkora hiba volt belepiszkálni... és még sorolhatnám, de ezek szubjektív dolgok, az "erős forráskritikával kezelendő" pedig nem jelent nem megfelelőt, csupán egy korszakhatárt, amikortól kezdve az eredeti alkotók elképzeléseit szándékosan figyelmen kívül hagyták.
Az egyes írások ettől még hordozhatnak értékeket, de ezek kidomborítása tőlem várható el a legkevésbé.

Értem. Köszönöm a pontosítást! smile

Akkor már csak egy kérdésem maradt! Várható a jövőben több írás a hatodkorról, vagy megmarad olyan misztikus időnek ami eddig is volt?

Gáspár András írta:

@Syncordius, Al-Wanes: nekem a kettő eléggé egybefolyik, bár tervezés szintjén csak a Lobogókhoz volt közöm, az Anyrokat pedig intenzíven nem szerettem volna. Boomen S éjre vált a nap című kisregényéhez Ryek-Dawa ügyben nekem semmilyen kiegészítés nem kívánkozott, Doran alapításának már akkor is létező koncepciójába legalább ekkora hiba volt belepiszkálni... és még sorolhatnám, de ezek szubjektív dolgok, az "erős forráskritikával kezelendő" pedig nem jelent nem megfelelőt, csupán egy korszakhatárt, amikortól kezdve az eredeti alkotók elképzeléseit szándékosan figyelmen kívül hagyták.
Az egyes írások ettől még hordozhatnak ilyen-olyan értékeket, de ezek kidomborítása tőlem várható el a legkevésbé.

Kedves Mester!...először is   BÚÉK....másodszor, nekem nagyon tetszett  a két antológia, nem is értettem a korabeli fanyalgást, rossz kritikát....sőt a szószedet is, (Goliathal és a többiek) big_smile ....mint olvasó, nem a nyolcadkorra vagyok kíváncsi...hiszen  ha ilyen potenciál van a régi korokban(van ugye 7) és ilyen  jó történeteket lehet írni, nem kell új kort kezdeni....személy szerint minden korból olvasnék történeteket az új évben....
Persze, gondolom sok projekt fut, és a  ügyelni kell világkoherenciára is....

Remélem több M* könyv jelenik meg 2013-ban.....

Jó munkát erre az évre is!!.... smile

Utoljára siuras szerkesztette (2013.01.06. 18:50:11)

@Al-Wanes: készülőben van két hatodkori történetvonal is, amiken a legújabb nemzedék szerzői dologoznak. Hogy mikorra készülnek el, a jelenlegi viszonyok közt megjósolhatatlan, ezért nem említettem őket az idei tervek között. A godorai vízözön utáni "rendcsinálás" jeles személyiségeinek egyikéről Molnár Roland ír (az első novella már meg is jelent a Sötétség szívében), Amranthis anyarégens történetét pedig az a hölgy dolgozza fel, akinek a fórumon Mab Tee a fedőneve. Boomennek is van egy sztoriterve a khiddóni házak kapcsán - most, hogy az MH3-ba szánt írásával elkészült, talán sort kerít majd rá.

Az éjidőkben rejlő kreatív potenciált RR közreműködésével lehetne igazán kihasználni... de azért megtesszük, ami tőlünk telik. smile

@siuras: ha az antológiák kapcsán nem is, a korok ügyében abszolút egyetértünk. A jókívánságokat pedig köszönöm; igyekszem megszolgálni.

András, köszönöm szépen a válaszokat!

Mint az Ó-Ryek koncepció érdemi szerzője, szeretném hozzátenni, hogy ez az "eredeti alkotók elképzeléseinek szándékos figyelmen kívül hagyása" azért az ikernovelláskötetek nem minden részére igaz. A végeredményt nézve azt mondjuk megértem, ha Andrásnak nincs kedve szelektálni az infók között, ez még nekem sem megy egyszerűen ennyi idő elmúltával sem.
Én mindig örülök, ha valakitől hallom, hogy tetszettek neki az Anyrok alkonyás novelláim, Ceriak, meg Ó-Ryek, de tiszta lelkismerettel senkinek nem tudnám ajánlani a köteteket. Elég sok probléma volt körülöttük, és a kelleténél jóval több elemük kontrollálatlan formában jelent meg. Én azóta is elvi tartozásomnak tekintem, hogy kiköszörüljem ezt a csorbát, és továbbra sem tettem le arról, hogy erre sort kerítsek, csak lassan haladok. smile

A teljes tervezet kapcsán elmondható, hogy amit Boomen mester átvett belőle a Toron kiegészítőbe, az forrásértékűnek tekinthető, a többi még ha nem is teljesen fehér, de erősen szürke folt Yneven.

Utoljára Raon szerkesztette (2013.01.08. 12:53:08)

@Raon: Ryek "kánonsága" sem a kötetpár előtt, sem utána nem volt vitás, a történtekben játszott szereped miatt pedig nincs okod feszengeni. Számosan léptek bele ugyanabba a gödörbe - én magam nem is egyszer, ami azt illeti. smile
Feszültségoldó betét, ahogy a skrulloknál mondják:
http://kotaku.com/5973336/i-dont-unders … =off-topic

András: a skrullok mindig tudják a tutit. smile

@András: A régi tyssoni címer mennyire régi, azaz melyik korból származik?

Rémálmod leszek...

Tetszik az új címer, bár a sok Shadoni címer (utalok itt a három sugárra/ ágra) nézegetés után erről nem tudom megmondani kié lehet. De tényleg tetszik, szép!

Vagyis Carappo...

Ebben a formátumában.. nagyon ádáz!

Miután Khiddon nemrég szóba került, nekik van kidolgozott (még ha nem is megrajzolt) címere? Pl.: utalás a Kosfejűre, vagy épp a kyr gyökerekre vagy mindkettő? big_smile

Áhh a koszorúk Ronella, Cormasa, Carappo címerében. Értem-értem, ez valahol le van írva (pl.: Garmacor Vére / vagy akár valamely geoframia cikkben, vagy rejtett utalás?

Utoljára Al-Wanes szerkesztette (2013.01.10. 01:13:05)

@Mab Tee: az első írásos feljegyzés (A Kék hadjárat krónikája) az ötödkorból való, de a motívum sokkal régebben létezik, tehát nagyon-nagyon ősi... mint szinte minden, ami elf. smile

Al-Wanes írta:

Ebben a formátumában.. nagyon ádáz!

A Garmacor család carappói ágát alapul véve muszáj annak lennie.  lol
(Azok kedvéért, akik nem olvasták: a címszereplő anyja egy püspökön hajtott át, hogy férjhez mehessen, anyai nagyapja pedig egy gyújtóhajó kapitányaként aratta utolsó győzelmét.)

Al-Wanes írta:

Miután Khiddon nemrég szóba került, nekik van kidolgozott (még ha nem is megrajzolt) címere?

Egyelőre csak tervezetként, ami a kye-lironi és a hatvárosi koncepció keresztezéséből született. A főszíne napsárga, a címeralakja pedig egy olyan fa, aminek felül is gyökérzete van korona helyett.   

Al-Wanes írta:

...a koszorúk Ronella, Cormasa, Carappo címerében. Értem-értem, ez valahol le van írva (pl.: Garmacor Vére / vagy akár valamely geoframia cikkben, vagy rejtett utalás?

A Garmacor vére függeléke annyit ír, hogy a történelmi Ellánia (a Bel Corma hátország) tartományai a Shadvik elleni bosszúháborúban szerzett érdemek elismeréseként kapták a kiváltságot. Koszorús ("hős") városból több is van Shadonban, országrészből csak ez a három.

@dragondark: *proaktív frissítés a Chapman antológia témához*
Két kötet lesz, egy nappali és egy éjszakai/jang és yin válogatás, benne mindazzal, amit WMC az Ynev-kánonhoz 1990 és 2012 között hozzátett. Ez a 2006-os állapothoz képest is tovább csiszolt szövegváltozatokat és egyéb extrákat jelent. A tartalomjegyzéket és a borítóterveket is felteszem, ha összeállnak.

Gáspár András írta:

...proaktív frissítés a Chapman antológia témához...Ez a 2006-os állapothoz képest is tovább csiszolt szövegváltozatokat és egyéb extrákat jelent. A tartalomjegyzéket és a borítóterveket is felteszem, ha összeállnak.

Ezt örömmel hallom, és köszönöm a választ.

A szünet alatt sikerült a szűkebb baráti társaságot is megfertőznöm a MAGUS világával és fontolgatjuk egy csapat indiítását. Emellett vérre menő vitákat folytatunk, aminek általában az vet véget, hogy valaki előás egy évezredes fórumbejegyzést. Amire viszont még nem találtunk választ: Yneven egy Weila hitű pap képes-e istene segítségét kérni (magasszintű varázslatot végrehajtani), hiszen Calowynen még ugyanúgy dívik a tisztelete (elvileg) és vica versa, a calowyni Tharr szekták nem erősödtek meg nagyon az Yneviek miat?
Más.
Az amundokat mi ihlette? (Mármint motiváció terén, hiszen az IRL megfelelőjük egyértelműen az ókori Egyiptom.) Én kitartok a Szauron-Amhe-Ramun kapcsolat mellett (elpusztított test, mágikus tárgy [fegyvezet]), egyik barátom azonban váltig állítja, hogy az amundok az ynevi zergek vagy tyranidák, kinek melyik ismerősebb (kaptártudat)

I want you to remember, Clark…in all the years to come…in your most private moments…I want you to remember…my hand…at your throat…I want…you to remember…the one man who beat you."
Batman

@thecsaknorrisz: a hitenergiának a kontinensek közt nincs szabad áramlása; minden terület önmagában zárt egység, a halandóknak - elvben - még az átjárás is tilos köztük. A tilalom megszegésének olyanféle karmatikus következményei vannak, amiket az Odalent című WMC novella leír.

Az egyetlen Weila-frakció, ami komolyabb varázslatokra képes Yneven, a smaragdmágusok köre, és az sem annyira közvetlen támogatással, inkább ereklyékben és idolokban megkötött hatalommal dolgozik. Ami Tharrt illeti, ő nem eredeti calowyni istenség, csak egy Yneven felmagasztosult kíndémon, az óhazában nincs kultusza.

Amhe-Ramun Nyulászi Zsolt (Dale Avery) leleménye, akire - ilyen vagy olyan formában - mindkét általad említett előkép hathatott. Az amundok kialakulásakor (a 80-as évek közepén) zergek még nem léteztek, és a tyranidák sem voltak túl ismertek Káeurópában, az alienek viszont igen - a Kékarcú uralta amund kultúra boly-jellegéhez alighanem ők szolgáltatták a mintát. Fontos megjegyezni, hogy ez nem minden amundra áll: azoknak a Themes-hívőknek, akiket A Halál havában leír, nyilvánvalóan van saját akaratuk, és a Renegát, illetve a Második törvénykönyv is világosan megkülönbözteti a rangosakat az engedelmességre született köz-amundoktól.
Akik közt nincs ilyen különbség, azok az RR által Kránba átemelt kártevő-amundok.

@ Gáspár András

a hitenergiának a kontinensek közt nincs szabad áramlása; minden terület önmagában zárt egység, a halandóknak - elvben - még az átjárás is tilos köztük. A tilalom megszegésének olyanféle karmatikus következményei vannak, amiket az Odalent című WMC novella leír.

Ez most nagyon meglepett, s bár tovább nem boncolgatnám miértekkel a témát de az átjárás tilalmának mi az oka? Elvben, ahogy mondod, de a kyrekre is várt büntetés, és igen az Odalent is akkor ilyesmi.
Nagyon szeretem azt a novellát, engem meghatott.

Köszönöm az előző kérdésemre a választ, mostanában ritkán vagyok itt a vizsgák miatt.

@Al-Wanes: a tilalomnak alapvetően praktikus oka volt: a bolygó egyetlen részleteiben kidolgozott kontinensét, a szerepjáték helyszínét akartuk elkülöníteni a másik két szárazulattól, amiről '93 magasságában a stáb sem rendelkezett sokkal több információval annál, amit a Halál havában függeléke tartalmazott.

Az eredeti - és máig érvényes - elképzelés szerint a földrészeket más-más istenek/istencsaládok uralják, melyek a Calowyn-Anvaria háború tanulságai nyomán hallgatólagos megállapodást kötöttek, hogy érdemben nem zavarják egymás (illetve a szférák magasában héderelő Nagyok) köreit. A kyr panteonnak az a frakciója, melyet a calowyni helyzet a negyedkor fordulóján e paktum megszegésére kényszerített, a kezdeti sikerek után csúnyán járt Yneven Avida "Orwella" Dolorral... és járhatott volna csúnyábban is, ha pártfogoltjaik az utolsó pillanatban meg nem győzik Anvaria isteneit a beavatkozás szükégességéről. Maga a kotinensközi utazás nem lehetetlen, csak fokozottan problémás, veszedelmes és - inkább sejtetten, mint köztudottan - karmaromboló hatású.

Annak pedig nagyon örülök, hogy tetszett az Odalent. Kitalálni relatíve könnyű volt, rendesen megírni annál nehezebb. smile